19.listopadu 2019

O Svaté Hoře                    Svatá Hora detail vstupní Pražské brány

 

 

Svatá Hora leží na okraji hornického města Příbram

cca 60 km jihozápadně od Prahy.

  

Toto známé poutní místo je národní kulturní památkou ČR.

 

Ústřední chrám - kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vybudován v letech 1658-1709, později byl obestaven bohatě zdobenými ambity. V kapli kostela je umístěn stříbrný oltář s milostnou soškou Panny Marie Svatohorské

V roce 1905 byl tento poutní areál povýšen a od té doby  nese čestný papežský titul "BASILICA MINOR". K areálu kostela vedou z centra města Příbrami kryté "Svatohorské schody", které mají 343 stupňů a měří cca 450 m.

Během roku 2015 prošla basilika a Svatohorské náměstí rozsáhlou rekonstrukcí. Kromě mnoha vnitřních úprav se pro návštěvníky na první pohled tato rekonstrukce jeví především změnou barvy fasády do původní historické podoby.


V areálu basiliky je každé vánoce instalována výstava betlémů.

 

Návštěvnost poutníků i turistů se zvyšuje v sezónních měsících (duben - září).

Návštěvníkům Svaté Hory jsou  k dispozici:

  • obchůdky s poutním zbožím
  • Svatohorská kavárna
  •  WC                                                                                            

Areál obchůdků s poutním zbožím,  Svatohorská kavárna i WC jsou přístupné pro vozíčkáře. Kostel Nanebevzetí Panny Marie i přilehlé ambity byly nájezdovou plošnou a výtahem zpřístupněny pro hendikepované návštěvníky v závěru roku 2012.

Celý poutní areál je s centrem města, autobusovým i vlakovým nádražím spojen linkou MHD. Autobusy této linky jsou vybaveny nájezdovou plošinou pro vozíčkáře.

 

Zaněžená Svatá Hora

 Zimní pohled na vstupní tzv. PRAŽSKOU BRÁNU.